Wielkanoc, wulkan, młodzieniec, nabożeństwo

4 04 2012

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 347

Przyszła wiosna, przed nami Wielkanoc, a na forum sabiańskim pojawiła się bardzo ciekawa interpretacja symbolu Ryby 17: Wielkanocna parada, autorstwa Mirandy, która zainspirowała mnie do opisania pozostałych symboli w sekwencji 17. stopnia w znakach zmiennych. Tworzą ją następujące symbole sabiańskie:

CO = CO: Ryby 17: Wielkanocna parada.
DOKĄD = Panna 17: Wybuch wulkanu wzniecający tumany kurzu, strumienie lawy, dudnienie ziemi.
JAK = Bliźnięta 17: Głowa krzepkiego młodzieńca zmienia się w głowę dojrzałego myśliciela.
DLACZEGO = Strzelec 17: Nabożeństwo wielkanocne o wschodzie słońca gromadzi liczny tłum.

Punktem wyjścia jest tutaj symbol Ryby 17: Wielkanocna parada – dokładnie i trafnie omówiony przez Mirandę na forum (Kliknij i przeczytaj) – można się zastanowić, do czego to „wielkanocno-wiosenne wzbudzenie” może doprowadzić, a także jaki najwyższy potencjał w sobie zawiera. Na te pytania dość dosadnie odpowiada symbol Panna 17: Wybuch wulkanu wzniecający tumany kurzu, strumienie lawy, dudnienie ziemi. W końcu, jeśli po okresie „uśpienia” następuje przebudzenie, można spodziewać się takich gwałtownych, głęboko poruszających skutków. Może wydawać się, że budzi się wiosna, ale siła tego przebudzenia może być równa sile budzącego się wulkanu, wstrząsającego podstawami tego, co dotąd uchodziło za niewzruszone. Siła głębi budzi się i zaczyna przejawiać na zewnątrz.

Skoro symbole wskazują, że istnieje tak potężny potencjał, warto się zastanowić, w jaki sposób można go zrealizować, czyli jak budzącej się w nas „wiośnie” nadać moc wulkanu. Na to pytanie odpowiada kolejny symbol w sekwencji, czyli Bliźnięta 17: Głowa krzepkiego młodzieńca zmienia się w głowę dojrzałego myśliciela. Również w tym symbolu można dostrzec element wiosennej rześkości (krzepki młodzieniec, czyli młody człowiek budzący się do nowego etapu w swoim życiu, jakim jest „dojrzałość myśliciela” – to zestawienie przypomina nieco dwie karty Tarota, tj. Głupca (0) i Eremitę (9), a ich wartości numeryczne wskazują też na proces rozwoju od nicości (0) aż do dojrzałości (9)). Warto więc sięgnąć w głąb siebie, aby dotrzeć do pokładów „gorącej lawy”, a następnie dać jej stosowne ujście na zewnątrz.

Jak widać, Bliźnięta 17 wskazują bardzo wyraźnie, że chodzi o przebudzenie wewnętrzne ludzi, na które otrzymujemy szansę co roku, przy ingresie Słońca w znak Barana – kto z tego skorzysta, ten może wiele zyskać; kto nie skorzysta, może poczekać do następnego roku.

I wreszcie trzeci, ostatni symbol w tej sekwencji, tj. Strzelec 17: Nabożeństwo wielkanocne o wschodzie słońca gromadzi liczny tłum. Ten symbol również zawiera wyraźny element „początku”, jakim jest wschód słońca, a co więcej, razem z pierwszym symbolem w tej sekwencji stanowi pewną klamrę znaczeniową (oba symbole opierają się na odniesieniu do Wielkanocy). Symbol ten wskazuje na cel przemian zapoczątkowanych w Rybach 17: jeśli uda nam się w pełni wykorzystać dany nam w tym okresie potencjał, to zyskamy szansę na zainspirowanie większych grup do podjęcia podobnego wysiłku („gromadzi się liczny tłum”). Warto też zauważyć, że i w pierwszym i w ostatnim symbolu tej sekwencji pojawia się tłum – jednak w pierwszym ludzie są raczej w nastroju do zabawy, zaś w ostatnim uczestniczą w nabożeństwie, być może pragnąc (tak jak w symbolu Bliźnięta 17) przemienić się z „krzepkiego młodzieńca” w „dojrzałego myśliciela”.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Information

2 Komentarze

7 04 2012
miranda

Piękne wiosenne ożywienie! Życzę wielu „ożywień” tej stronie; niech Integra integruje oraz inspiruje – codziennie, nie tylko od święta 🙂

Wesołych Świąt! 🙂

Polubienie

8 04 2012
Ryszard Oślizło

Dziękuję za życzenia świąteczne i nie tylko i również życzę zdrowych i radosnych świąt oraz całego życia pełnego inspiracji 🙂

Na ile tylko czas mi pozwala, „ożywiam” Integrę – choć rzeczywiście ostatnio długo mi zeszło…

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: