Flaga, dmuchacze szkła, choinka, dentysta

22 11 2010

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 309

Kolejnej sekwencji 9. stopnia w znakach stałych przyporządkowane są następujące symbole sabiańskie:

CO = Wodnik 9: Flaga przekształcająca się w orła.
DOKĄD = Lew 9: Dmuchacze szkła formują piękne kształty swoim kontrolowanym oddechem.
JAK = Byk 9: Bożonarodzeniowa choinka jest przyozdobiona i lśni w ciemności.
DLACZEGO = Skorpion 9: Dentysta bardzo zajęty pracą.

Bardzo twórczy impuls/potrzeba, którego symbolem jest Wodnik 9: Flaga przekształcająca się w orła, oznacza, że nadszedł czas, kiedy coś, co dotąd istniało w nas jedynie jako idea – pielęgnowane pragnienie, nadzieja albo tłumiona obawa, niepokój – zaczyna domagać się wyrażenia, skrystalizowania i pokazania światu, krótko mówiąc: manifestacji fizycznej. Czasem działania twórcze i/lub artystyczne mogą stanowić pierwszy krok w realizacji potencjału, jaki zawiera w sobie ta sekwencja sabiańska. Jak wiadomo, symbole sabiańskie odnoszą się w gruncie rzeczy do procesów wewnętrznych, których celem jest ciągły rozwój człowieka. Zatem można się spodziewać, że również w tym przypadku tak jest: potrzeba wyrażenia części siebie w konkretny i namacalny sposób w świecie fizycznym prowadzi do działań twórczych po to, żeby „przejrzeć się” w ich efektach jak w lustrze i wyraźniej zobaczyć tę cząstkę siebie, która pragnie się ujawnić – czymkolwiek jest.

Najwyższym potencjałem tego etapu jest plastyczne kreowanie „na gorąco” tej cząstki siebie, tak jak robią to dmuchacze szkła w symbolu Lew 9: Dmuchacze szkła formują piękne kształty swoim kontrolowanym oddechem. Mając jakiś cel, jakieś przeczucie tego, co w nas drzemało i właśnie się budzi, próbujemy nadać mu określony kształt, NAZWAĆ tę cząstkę siebie, ale trudno jest to zrobić, pracując „na otwartym sercu”, bo płynność i plastyczność materiału (idea), na którym pracujemy i nieuchwytność narzędzia (oddech/duch) nie ułatwiają procesu materializacji. Tym niemniej jest on możliwy dzięki „kontrolowanemu oddechowi”, a więc niezbędny jest odpowiednio wypracowany „warsztat”, umiejętności, bo samo „natchnienie”, impuls, choć ważne, to jednak nie wystarczy, by przekroczyć próg namacalności.

Choinka lśniąca w ciemności z symbolu Byk 9: Bożonarodzeniowa choinka jest przyozdobiona i lśni w ciemności podpowiada, jak najskuteczniej możemy zrealizować ten potencjał, czyli wypracować sobie „warsztat” i nadać idei (flaga) realny kształt (orzeł). Spełnione muszą być dwa warunki, opisywane w tym symbolu przez słowa „choinka” oraz „w ciemności”. Wskazują one na potrzebę skupienia się na swoim wzroście/rozwoju wewnętrznym, kosztem wszystkiego innego (ciemność wokół choinki). Oczywiście, fakt, że choinka jest „bożonarodzeniowa”, ma również swoje znaczenie: takie potężne skupienie jest ważne i potrzebne, żeby osiągnąć cel (wniknąć w siebie), ale nie powinno trwać zbyt długo (sezon świąteczny jest ograniczony), bo odłożenie na bok innych aspektów życia nie powinno przyczynić się do ich zaniedbania. Po spełnieniu tych 2 warunków (całkowite lecz chwilowe skupienie na tym, co w domaga się w nas manifestacji) możliwe będzie wydobycie ze swego wnętrza światła i „lśnienie”, opisane w symbolu Byk 9.

Celem tego doświadczenia w naszym życiu jest właśnie zajęcie się tą cząstką siebie samych, która domaga się uwagi (jak ząb w symbolu Skorpion 9: Dentysta bardzo zajęty pracą) i uzdrowienia jej. Ważna w tym procesie jest diagnoza – określenie i nazwanie tego, CO NAPRAWDĘ domaga się naszej uwagi, bo wtedy będziemy w stanie dokonać prawdziwej przemiany idei w namacalną i zdrową rzeczywistość. Sekwencja ta jest bardzo silnie powiązana z precyzyjnym wyrażeniem siebie w nowy sposób, co w konsekwencji prowadzić może do stania się „bardziej sobą”, dzięki lepszemu uświadomieniu sobie kolejnej cząstki składającej się na pełnię, którą jesteśmy.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: