Klęska, żaglówka, ogród pragnień, fontanna

2 07 2009

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 292

Sekwencji 22. stopnia w znakach kardynalnych przyporządkowane są następujące symbole sabiańskie:

CO = Koziorożec 22: Generał spokojnie przyjmujący klęskę.
DOKĄD = Rak 22: Młoda kobieta czekająca na żaglówkę.
JAK = Baran 22: Otwiera się brama do ogrodu wszelkich spełnionych pragnień.
DLACZEGO = Waga 22: Dziecko pojące ptaki przy fontannie.

Na pierwszy rzut oka symbol Koziorożec 22: Generał spokojnie przyjmujący klęskę wydaje się pesymistyczny, ale nie jest to ani jedyna, ani najważniejsza jego interpretacja. Ten symbol mówi m.in. o tym, że człowiek (zbyt) często szczegółowo planuje swoje życie, wydaje mu się, że świetnie wie, co, kiedy, gdzie, jak i z kim będzie dla niego najlepsze i najkorzystniejsze. Przygotowuje się do wyznaczonych sobie zadań tak jak generał do kolejnych bitew, a potem trwa na swoim stanowisku i dosłownie walczy o udowodnienie samemu sobie, że miał/ma rację. Niestety, tego rodzaju traktowanie życia często sprawia, że obrywamy od „losu” (a przynajmniej takie mamy odczucie). W ferworze walki i barykadowania się wśród swoich racji zwykle nie dopuszczamy do siebie myśli, że możemy o czymś nie wiedzieć (a przecież wystarczy jeden czynnik, którego nie bierzemy pod uwagę, a który może zmienić całą sytuację). Taka „waleczna” postawa jest we współczesnym świecie promowana i powszechnie uważana za słuszną – ale czy rzeczywiście taką jest?

Nie znając pełnego obrazu określonej sytuacji, trudno – albo wręcz niemożliwe – jest ocenienie jej we właściwy sposób. Postawa tego rodzaju sprawia, że zamiast iść do przodu, często stoimy w miejscu, broniąc zaciekle swojej pozycji, nawet jeśli sami nie bardzo wiemy, po co (a może nawet nie wiemy, że tego nie wiemy…?). Żeby ruszyć naprzód, czasem trzeba przyznać, że nie miało się racji – a to już wystarczy, żeby większość ludzi uznała się za pokonanych. Niesłusznie. „Walka” z życiem (lub z jakąś jedną określoną sytuacją, np. dotyczącą związku czy miejsca pracy), mająca na celu utrzymanie za wszelką cenę swojej dotychczasowej pozycji, nie jest żadnym zwycięstwem, tylko właśnie klęską. Natomiast „odpuszczenie sobie” i przyzwolenie na własną omylność jest w istocie pierwszym krokiem ku czemuś nowemu – jest to zwykle pierwszy krok w rozwoju.

Porzucenie chęci pełnej kontroli (która i tak jest niemożliwa) na rzecz powierzenia się sile wyższej jest odwróceniem od stanu klęski i ukierunkowaniem na sukces – choć współczesne społeczeństwa Zachodu zwykle uważają, że jest odwrotnie.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby nic nie robić, nie planować i tak sobie płynąć przez życie po najmniejszej linii oporu. Dobrym rozwiązaniem jest planowanie i działanie w oparciu o swe plany, pragnienia, potrzeby itd., ale kluczem jest nieprzywiązywanie się do tych planów (tzn. nietrzymanie się ich kurczowo), ale zachowanie elastyczności myślenia i działania. Jeśli obserwujemy siebie i to, co się wokół nas dzieje, to zauważamy „znaki”, które subtelnie bądź bardzo wyraźnie wskazują nam kierunek, w którym warto podążać. Mamy wolną wolę i możemy działać w oparciu o te wskazówki albo nie – ale warto przynajmniej je znać, więc oczy, uszy i intuicja muszą być stale w użyciu Nie zawsze otrzymujemy od losu to, czego chcemy, ale zawsze otrzymujemy to, co jest nam potrzebne.

Koziorożec 22 jako pierwszy symbol w sekwencji opisuje punkt wyjścia: osobę (lub sytuację), która sobie coś „odpuściła” (lub jest w trakcie tego procesu) – a takie wewnętrzne przyznanie, że dana sytuacja już się dla nas skończyła, że odcinamy się od niej i potrzebujemy czegoś innego (nawet jeśli jeszcze nie wiemy, czego dokładnie), zwykle owocuje poczuciem spokoju. Przestajemy się napinać, żeby sprostać wymogom roli „generała” i przyjmujemy „klęskę”, która w istocie okazuje się dla nas… wyzwoleniem. Generał ustępuje ze stanowiska (nie jest już do nikogo i niczego przywiązany) i może odetchnąć pełną piersią, a potem rozejrzeć się za czymś zupełnie innym i ruszyć naprzód.

A jaki jest najwyższy możliwy potencjał tej sytuacji pozornej klęski? Opisuje go Rak 22: Młoda kobieta czekająca na żaglówkę. Najlepszy sposób, w jaki można wykorzystać obecną sytuację generała jest czekanie (i uważna obserwacja) na to, co przyniesie, podpowie i „podrzuci” siła wyższa (różni ludzie w różny sposób rozumieją to pojęcie, ale nie ma to większego znaczenia), czyli „czekanie na żaglówkę” (np. na właściwą propozycję pracy, satysfakcjonujący związek itd.), na którą we właściwej chwili można wsiąść i popłynąć, wykorzystując sprzyjający wiatr i kierując żaglami (swoimi atutami) w taki sposób, żeby dopłynąć tam, gdzie chcemy (czyli odnieść sukces).

Jak można to zrobić? Baran 22: Otwiera się brama do ogrodu wszelkich spełnionych pragnień podpowiada, że aby spełniło się pragnienie sukcesu, musi otworzyć się „brama”. Warto zastanowić się nad tym, czym jest ten ogród spełnionych pragnień. Kluczem jest tu zwrot „spełnione pragnienia” – żeby pragnienia mogły się spełnić, musimy najpierw je sobie uświadomić, a wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe, bo chodzi o to, czego NAPRAWDĘ pragniemy… A przyznanie się do tego często jest utrudnione przez liczne mechanizmy obronne. Niestety, często nie pozwalamy sobie na uświadomienie własnych pragnień, bo dążenie do ich spełnienia mogłoby zachwiać podstawami naszego życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni i którego nie chcemy wywracać do góry nogami – a czasem byłoby to potrzebne (nawet jeśli wydaje nam się, że wcale nie…).

Zatem brama do ogrodu spełnionych pragnień otworzyć się może tylko we właściwym momencie – gdy jesteśmy gotowi na przyjęcie skutków spełnienia tych pragnień. Gregg Braden pisze, że ludziom przytrafiają się różne rzeczy (przyjemne i nieprzyjemne) tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mają oni WSZYSTKO, czego potrzeba, żeby znieść daną sytuację lub w pełni z niej skorzystać. Warto więc, czekając na swoją żaglówkę, zrobić rachunek sumienia i spróbować określić, czego się naprawdę pragnie w głębi serca, co spełnienie tych pragnień nam przyniesie i czy chcemy to wszystko przyjąć i zrealizować.

Po co takie doświadczenie zaistniało? Na to pytanie odpowiada ostatni symbol w sekwencji, którym jest Waga 22: Dziecko pojące ptaki przy fontannie. Symbol ten podpowiada, że być może ta młoda kobieta, czekająca na swoją żaglówkę, powinna sięgnąć bardzo głęboko w siebie i dotrzeć do swoich dziecięcych pragnień. Niekoniecznie będą one dotyczyć konkretnego zajęcia, pracy itd., woda obecna w tym symbolu wskazuje, że raczej chodzi o potrzeby emocjonalne, które muszą zostać zaspokojone, żeby ten spokój generała mógł zostać utrzymany także po podjęciu nowego działania. Ptaki symbolizują też instynkt – one znakomicie wiedzą, kiedy i w jakim kierunku lecieć, żeby dotrzeć do celu (nawet jeśli nie do końca zdają sobie z tego sprawę), warto więc wzmocnić, „napoić” ten instynkt w sobie (najlepiej zrobi to nasze wewnętrzne dziecko), a dzięki temu i my sami będziemy wiedzieli, w którą stronę, kiedy, dokąd i z kim ruszyć naprzód.

Podsumowując, sekwencja ta mówi, że osiągniemy swój cel, jeśli zostaną spełnione pewne warunki: jeśli nadszedł już odpowiedni czas (nadpłynęła już właściwa żaglówka), jeśli uchyliliśmy już furtkę do swego „ogrodu spełnionych pragnień” i jeśli jesteśmy gotowi na przyjęcie tego, co ta żaglówka i ten ogród mają nam do zaoferowania.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Informacja

4 Komentarze

2 07 2009
ewa may

A niedługo już przyjdzie czas na delikatną pannę i gang rabusiów w ukryciu, powiedz tak 😉

Polubienie

3 07 2009
Ryszard Oślizło

Pewnie kiedyś przyjdzie 😉 Kiedy – tego nie wie nikt… 😛

Polubienie

3 07 2009
ewa may

haha, uwielbiam takie odpowiedzi ;P
a obrazek przedstawiający otwierającą się bramę do ogrodu spełnionych pragnień jest wielce magnetyczny, a Twoja interpretacja wielce inspirująca 🙂

Polubienie

3 07 2009
Ryszard Oślizło

O, dziękuję Ci bardzo 🙂
A brama do ogrodu spełnionych pragnień jest faktycznie bardzo magnetyczna i jeszcze kusząca i eteryczna – jak marzenia przed spełnieniem…

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: