Choinka, dentysta, dmuchacze szkła, flaga

30 05 2009

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 39

Dzisiaj kolej na sekwencję 9. stopnia w znakach stałych, którym przyporządkowane są następujące symbole sabiańskie:

CO = Byk 9: Bożonarodzeniowa choinka jest przyozdobiona i lśni w ciemności.
DOKĄD = Skorpion 9: Dentysta bardzo zajęty pracą.
JAK = Lew 9: Dmuchacze szkła formują piękne kształty swoim kontrolowanym oddechem.
DLACZEGO = Wodnik 9: Flaga przekształcająca się w orła.

Pierwszym symbolem w tej sekwencji jest Byk 9: Bożonarodzeniowa choinka jest przyozdobiona i lśni w ciemności. Choinka bożonarodzeniowa wskazuje na okres jedności i porozumienia, tak jak święta, które symbolizuje. Niezwykle istotnym elementem tych świąt jest też dawanie i branie – ludzie obdarowują się wtedy prezentami, przy czym nie tyle ważne jest (lub powinno być) to, co dają i otrzymują, jak towarzysząca temu gestowi szczera intencja, oznaczająca w istocie chęć obdarzenia drugiej osoby częścią siebie. Dając od siebie, dajemy siebie. Choinka bożonarodzeniowa jest przystrojona błyskotkami i trochę udaje to, czym z natury nie jest, jest sztucznie upiększona światełkami, bombkami, łańcuchami itp. Co więcej lśni w ciemności, a to oznacza, że jako jedyny jasny obiekt w pomieszczeniu przyciąga do siebie wzrok, zachwycając swym pięknem, ale jednocześnie odwraca uwagę od tego, co kryje się w ciemności – od realności: życia, związku, partnera, siebie. W tym sensie jest symbolem pewnego rodzaju ułudy, snu na jawie, ideału. Kolejnym bardzo ważnym aspektem tego symbolu jest tymczasowość, sezonowość istnienia choinki. Jest czas, kiedy choinka ma sens i jest czas, kiedy odchodzi w zapomnienie. Tak opisana sytuacja wydaje się dość statyczna, zawiera jednak pewien potencjał, który może (mógł) zostać wykorzystany. Potencjał ten opisany został przez kolejny symbol sabiański w sekwencji, odpowiadający na pytanie, dokąd ta sytuacja zmierza.

Jest to Skorpion 9: Dentysta bardzo zajęty pracą. Ten symbol wskazuje na konieczność uważnego zajęcia się sytuacją, która od pewnego czasu „psuje się” od środka, choć na zewnątrz nie widać żadnych oznak, że dzieje się coś złego. Być może skupienie się na tym, co symbolizuje choinka, na jej blasku i cieple, uniemożliwia albo przynajmniej utrudnia dostrzeżenie tego, co zaczyna dziać się w ciemności, poza zasięgiem światła i wzroku. Jeśli „próchnica” zanadto (niepostrzeżenie) zniszczy ząb/choinkę, naprawienie sytuacji może wymagać wielkiego wysiłku, nawet bólu, a może także pomocy „specjalisty”, kogoś, kto ma doświadczenie (osobiste lub zawodowe) w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją. Oczywiście inaczej będzie, jeśli zawczasu uda się zauważyć oznaki „psucia się” czegoś, co na pozór wydaje się lśnić tak samo, jak na początku. Potencjałem sytuacji symbolizowanej przez choinkę jest zatem zdolność spojrzenia poza czar rozsiewany przez nie całkiem realną choinkę. Innymi słowy jest to umiejętność dostrzeżenia tego, co realne wśród tego, co idealizowane, bez utraty uroku, jaki niesie z sobą idealizowana sytuacja. (Idealizacja dotyczyć może drugiej osoby, siebie, bądź własnych/partnera potrzeb lub też ich braku – gdy je ignorujemy). Jak wydobyć ten potencjał? Na to pytanie odpowiada trzeci symbol w sekwencji.

Jest nim Lew 9: Dmuchacze szkła formują piękne kształty swoim kontrolowanym oddechem. Ten symbol łączy w sobie umiejętność kontroli/opanowania (a w konsekwencji formowania) czegoś, co na pozór wydaje się zupełnie nie do opanowania: gorącego szkła. Kluczowe pytanie to oczywiście: Jak to zrobić? Symbol sabiański odpowiada, że dokonuje tego oddech, tchnienie, czyli duch – coś nieuchwytnego, tak jak szczera intencja dawania zasygnalizowana w pierwszym symbolu. Potrzebne jest wyczucie i doświadczenie, a także uważna obserwacja i właściwa reakcja na to, co dzieje się ze szkłem, żeby osiągnąć kształt, który uznamy za piękny. Szkło jest tutaj tym samym, co choinka w pierwszym i ząb w drugim symbolu – tyle, że tutaj ten element jeszcze nie jest uformowany, jeszcze jest plastyczny i elastyczny i poddaje się obróbce. Kiedy stwardnieje, będzie już za późno, żeby coś zmienić. Wtedy pozostanie tylko stwierdzić, czy powstały kształt nam się podoba i albo go zachować, albo… rozbić.

Po co jednak cała ta sytuacja zaistniała? Czego można było się z niej nauczyć? Na to pytanie odpowiada czwarty symbol w tej sekwencji, a jest nim Wodnik 9: Flaga przekształcająca się w orła. Najważniejszym elementem i przesłaniem tego symbolu jest transformacja, przemiana zachodząca w człowieku, który przeżywa określoną sytuację. Przemiana flagi w orła wskazuje na przemianę ideału (którym w pierwszym symbolu była choinka) w realną i żywą (a także uskrzydloną) rzeczywistość (którą w trzecim symbolu jest pięknie uformowane szkło). Być może celem całej tej sytuacji było nacieszenie się „choinką”, zapalenie w odpowiednim momencie świateł w pokoju i uświadomienie sobie, że trzeba się zająć pielęgnowaniem tego, czym ta choinka w istocie jest – żywą rośliną, którą po „wykorzystaniu” można albo z powrotem wkopać w ziemię w jej naturalnym środowisku, albo… wyrzucić na śmietnik. W gruncie rzeczy jest tu sygnalizowana ta sama kwestia, co w symbolu z dmuchaczami szkła: pięknie uformowany kształt możemy zachować i cieszyć się nim tak jak choinką, która po przesadzeniu do ogrodu/lasu wzrasta i rozwija się, albo też rozbić szkło i pozbyć się go, wyrzucając na śmietnik tak jak można wyrzucić choinkę, która spełniła swoje sezonowe zadanie.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Informacja

4 Komentarze

20 11 2010
ewa may

Wylosowałam sobie symbol na urodziny:) Wodnik 9 Flaga przekształcajaca się w orła… czytam sobie ze zrozumieniem co napisałeś i przekształcam, żeby mi pasowało:) Zaczęłam tworzyć coś pięknego /no wg mnie ;)/, obrazy na kursach Vedic Art, od dawna chciałam dekorować swoje ściany swoimi obrazami, no i pytanie… czy jeżeli w sekwencjii na pytanie dokąd – są dmuchacze, czyli dwaj, dwoje, to może chodzić o kogoś kto ze mną chce tworzyć coś pięknego, pochodzącego wprost z duszy i serca? 😉 Pozdrawiam Cię Rysiu 🙂

Polubienie

20 11 2010
Ryszard Oślizło

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! 😀

Bardzo twórczy impuls/potrzeba, którego symbolem jest Wodnik 9, oznacza, że nadszedł czas, kiedy coś, co dotąd istniało w Tobie jedynie jako idea -pielęgnowane pragnienie, nadzieja albo tłumiona obawa, niepokój – zaczyna domagać się wyrażenia, skrystalizowania i pokazania światu, krótko mówiąc: manifestacji fizycznej. Pięknie realizujesz/krystalizujesz przynajmniej część tego pragnienia – widziałem obraz na Twoim blogu 🙂 Tym niemniej, możliwe, że Twoje artystyczne działania stanowią dopiero pierwszy krok w realizacji potencjału, jaki zawiera w sobie ta sekwencja sabiańska. Jak wiadomo, symbole sabiańskie odnoszą się w gruncie rzeczy do procesów wewnętrznych, którym celem jest ciągły rozwój człowieka. Zatem można się spodziewać, że również w tym przypadku tak jest: Twoja potrzeba wyrażenia w konkretny i namacalny sposób części siebie w świecie fizycznym prowadzi do działań artystycznych po to, żeby „przejrzeć się” w ich efektach jak w lustrze i wyraźniej zobaczyć tę cząstkę siebie, która pragnie się ujawnić – czymkolwiek jest.

Najwyższym potencjałem tego etapu jest plastyczne kreowanie „na gorąco” tej cząstki siebie, tak jak robią to dmuchacze szkła w symbolu Lew 9. Masz jakiś cel, jakieś przeczucie tego, co w Tobie drzemało i właśnie się budzi, próbujesz nadać mu określony kształt, NAZWAĆ tę cząstkę siebie, ale trudno jest to zrobić, pracując „na otwartym sercu”, bo płynność i plastyczność materiału (idea), na którym pracujesz i nieuchwytność narzędzia (oddech/duch) nie ułatwiają procesu materializacji. Tym niemniej jest on możliwy dzięki „kontrolowanemu oddechowi”, a więc niezbędny jest odpowiednio wypracowany „warsztat”, umiejętności, bo samo „natchnienie”, impuls, choć ważne, to jednak nie wystarczy, by przekroczyć prób namacalności.

Choinka lśniąca w ciemności z symbolu Byk 9 podpowiada, jak najskuteczniej możesz zrealizować ten potencjał, czyli wypracować sobie „warsztat” i nadać „fladze” (idei) realny kształt (orzeł). Spełnione muszą być dwa warunki, opisywane w tym symbolu przez słowa „choinka” oraz „w ciemności”. Wskazują one na potrzebę skupienia się swoim wzroście/rozwoju wewnętrznym, kosztem wszystkiego innego (ciemność wokół choinki). Oczywiście, fakt, że choinka jest „bożonarodzeniowa”, ma również swoje znaczenie: takie potężne skupienie jest ważne i potrzebne, żeby osiągnąć cel (wniknąć w siebie), ale nie powinno trwać zbyt długo (sezon świąteczny jest ograniczony), bo odłożenie na bok innych aspektów życia nie powinno przyczynić się do ich zaniedbania. Po spełnieniu tych 2 warunków (całkowite lecz chwilowe skupienie na tym, co w Tobie domaga się manifestacji) możliwe będzie wydobycie ze swego wnętrza światła i „lśnienie”, opisane w symbolu Byk 9.

Celem tego doświadczenia w Twoim życiu jest właśnie zajęcie się tą cząstką siebie samej, która domaga się uwagi (jak ząb w symbolu Skorpion 9) i uzdrowienia jej. Ważna w tym procesie jest diagnoza – określenie i nazwanie tego, CO NAPRAWDĘ domaga się Twojej uwagi, bo wtedy będziesz w stanie dokonać prawdziwej przemiany idei w namacalną i zdrową rzeczywistość. Sekwencja ta jest bardzo silnie powiązana z precyzyjnym wyrażeniem siebie w nowy sposób, co w konsekwencji prowadzić może do stania się „bardziej sobą”, dzięki lepszemu uświadomieniu sobie kolejnej cząstki składającej się na pełnię, którą jesteś. Po takiej „transformacji” zwrócisz na siebie uwagę innych, a „lśniąc w ciemności” być może przyciągniesz do siebie „kogoś kto ze mną chce tworzyć coś pięknego, pochodzącego wprost z duszy i serca” – czego ci szczerze życzę 😀

Pozdrawiam serdecznie!

PS: Widzę, że spontanicznie wyszła mi tutaj interpretacja kolejnej sekwencji sabiańskiej. W takim razie wkrótce znajdzie się jako nowy wpis na blogu – dziękuję za inspirację! 🙂

Polubienie

20 11 2010
ewa may

Dzięki bardzo za prezent urodzinowy 🙂 lubę Twoje interpretacje i życzenia, bo jakoś tak cudownie sie realizują – pamiętna interpretacja symbolu Rak19 na forum. A ja lubię Cię inspirować 😉 … to kiedy zostanie wydany zapowiadany bestseller? jak idą prace? ciekawa jestem bardzo…

Polubienie

28 11 2010
Ryszard Oślizło

Właśnie wczoraj (a właściwie to już dzisiaj) skończyłem tłumaczenie kolejnej książki, więc teraz będę mógł wrócić do symboli sabiańskich 🙂 Sama książka już właściwie gotowa, teraz została mi jeszcze do napisania wyrocznia (mniej niż połowa) ale chyba jednak będę musiał przeredagować całość, bo jakoś dużo mi tego wszystkiego wyszło… 😉

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: