Hulaki, pożar, papuga, kontynent

30 04 2009

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 139

Dzisiaj kolej na sekwencję 19. stopnia w znakach stałych, którym przyporządkowane są następujące symbole sabiańskie:

CO = Lew 19: Przyjęcie na łodzi mieszkalnej pełne hulaków; woda odbija jego światła.
DOKĄD = Wodnik 19: Pożar lasu ostatecznie ugaszony.
JAK = Skorpion 19: Papuga, która słucha a potem mówi, powtarza podsłuchaną rozmowę.
DLACZEGO = Byk 19: Nowy kontynent wyłania się z oceanu.

Symbol Lew 19: Przyjęcie na łodzi mieszkalnej pełne hulaków; woda odbija jego światła kładzie nacisk na nowe towarzystwo i okres odprężenia się. Sugeruje również, żeby skupić się właśnie na chwili obecnej i cieszyć się tym, co ona przynosi, zamiast nastawiać się na coś, np. na poszukiwanie miłości. Donna Cunningham tak o tym napisała w Astrologicznym przewodniku ku samoświadomości:

Nic nam nie da jej gorliwe poszukiwanie, snucie intryg i chwytanie się każdego sposobu, by ją zdobyć. Wystarczy skupić się na samorozwoju, by pewnego dnia po prostu pojawiła się w twoim życiu. Nie ma to nawet zbyt wiele wspólnego z zasługiwaniem na nią – w najokropniejszych i najniegodziwszych flirciarzach zakochuje się mnóstwo osób.

Przy takim nastawieniu na cieszenie się chwilą – niewykluczone, że pojawi ktoś, z kim chętnie będziemy spędzać więcej czasu, ale ten Symbol Sabiański wskazuje raczej na związki chwilowe, sprawiające obu osobom przyjemność.

Ten Symbol można też zinterpretować mniej dosłownie – „łódź mieszkalna” może być symbolem chęci/potrzeby stabilizacji uczuciowej (bo pływa po wodzie, symbolizującej uczucia) w sytuacji, kiedy wokół panuje raczej atmosfera zabawy i nikomu (czyli np. dotychczasowym partnerom) ani w głowie „zacumowanie” gdzieś lub z kimś na dłużej. Jednak również w tej sytuacji warto trochę „podryfować”, zrelaksować się i dać się ponieść wydarzeniom – cieszyć się „blaskiem światła odbijanym w wodzie” czyli chwilowym pięknem, radością i ekscytacją. Równocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tymczasowości tej sytuacji – kiedyś trzeba będzie „przycumować i zejść na ziemię”.

Warto zastanowić się nad kolejnymi symbolami w sekwencji Rudhyara, które odpowiedzą na pytanie DOKĄD zaprowadzi cię to dryfowanie i jaki najwyższy potencjał zawiera dla ciebie, JAK ten potencjał wydobyć oraz DLACZEGO taka sytuacja istnieje w twoim życiu, jaki ma dla ciebie sens duchowy.

DOKĄD: Wodnik 19: Pożar lasu ostatecznie ugaszony.
JAK: Skorpion 19: Papuga, która słucha a potem mówi, powtarza podsłuchaną rozmowę.
DLACZEGO: Byk 19: Nowy kontynent wyłania się z oceanu.

Najwyższy potencjał obecnej sytuacji w sferze uczuć opisany jest symbolicznie przez Wodnika 19: Pożar lasu ostatecznie ugaszony. W ujęciu symbolicznym w tej sekwencji „pożar lasu” jest tym samym, co „przyjęcie na łodzi pełne hulaków”, ponieważ w obu przypadkach pojawia się element czegoś w rodzaju „podwyższonej temperatury”, rozgorączkowania, poddania się żywiołowi, który może rozszaleć się na wszystkie strony.

Wodnik 19, jako odpowiedź na pytanie „DOKĄD prowadzi to huczne ‘przyjęcie na łodzi’?”, podpowiada, że rozgorączkowanie, silne pragnienia, niezrealizowane tęsknoty (i wynikająca z tego wszystkiego dezorientacja) ostatecznie mogą zostać „ugaszone”, a więc opanowane, uspokojone. Sprawy wrócą więc do normy, ale wiele rzeczy może się zmienić, tak jak las po pożarze nie jest już taki sam. Oczywiście cały ten okres chaosu może w ostatecznym rozrachunku zadziałać odświeżająco na sferę uczuć, tak jak pożar odświeża las, który zostaje zniszczony tylko pozornie, a w rzeczywistości powstaje w nim miejsce na coś nowego.

Symbol Skorpion 19: Papuga, która słucha a potem mówi, powtarza podsłuchaną rozmowę odpowiadający w tej sekwencji na pytanie „JAK wydobyć ten najwyższy potencjał zawarty w całej sytuacji?” zawiera bardzo wiele informacji. Po pierwsze, zwraca uwagę na przestawienie się na odbiór (w symbolu przedstawione jest słuchanie, ale chodzi również o patrzenie – to na zewnątrz – i o wczuwanie/wsłuchiwanie się w siebie). Papuga najpierw gromadzi, a potem powtarza uzyskane mądrości – niekoniecznie w postaci słów, także poprzez swoje postępowanie. Krótko mówiąc, ten symbol zwraca uwagę, że aby najskuteczniej wykorzystać potencjał całej sytuacji, warto wśród panującego zgiełku postarać się wyciszyć i wsłuchać w siebie, bo wszystkie odpowiedzi mamy w sobie, trzeba tylko do nich dotrzeć. Ptaki to symbole siły duchowej, która potrafi wynieść nas ponad zgiełk świata materii. Można to wyraźnie odczuć w trakcie choćby krótkich relaksacji i medytacji, a potem stopniowo wprowadzać w życie codzienne.

A po co to wszystko? Co może przynieść nam ta sytuacja? Co oznacza w kontekście naszego osobistego rozwoju? DLACZEGO stała się naszym udziałem? Na te pytania odpowiada w tej sekwencji symbol Byk 19: Nowy kontynent wyłania się z oceanu.

W kontekście sytuacji odnoszącej się do sfery uczuć, symbol ten mówi, że celem całego doświadczenia jest czas na dokonanie pewnych przewartościowań w tej sferze, skutkiem których z oceanu niestabilnych emocji (a także z nieświadomości) wyłoni się całkowicie nowy świat. Kontynent to zdecydowanie coś więcej, niż np. wyspa. Wyspa może sugerować coś tymczasowego, kontynent coś znacznie trwalszego.

Symbol Lew 19 (łódź pełna hulaków) wskazywał na etap dryfowania bez określonego celu (przyjęcie na łodzi), ale świadomie czy nie, łódź dokądś przecież zmierza. Jej cel zdaje się sugerować właśnie symbol kontynentu wyłaniającego się z oceanu (Byk 19) – zdawałoby się w miejscu, w którym nikt nie podejrzewałby jego istnienia. Chodzi być może o to, że kiedy znajdziemy się we właściwym czasie i we właściwym miejscu, z właściwą osobą – to nawet gdy nie podejrzewamy, że dotarliśmy do celu, ten cel nagle nam się objawi. Ten symbol mówi też, żeby nie ograniczać się ustalonymi przekonaniami, stereotypami itd., ale mieć oczy, uszy i serce otwarte – symbolicznie mówiąc: być może nie ma tego kontynentu na mapie, ale to nie znaczy, że on nie istnieje.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: