Medium, lwy, 3 pisklęta, imigranci

19 04 2009

z cyklu „Sekwencje sabiańskie”

Sekwencja 353

Zadając pytanie Symbolom Sabiańskim, warto stosować opisany już na blogu system sabiański wg Dane’a Rudhyara, zgodnie z którym każdy symbol sabiański powiązany jest z trzema innymi, dobieranymi wg „klucza astrologicznego” (szczegóły we wspomnianym artykule). Łatwo zauważyć, że taka sekwencja czterech symboli, po umieszczeniu na kole zodiakalnym, tworzy krzyż. Symbole te odczytujemy w kolejności: symbol z lewej (w pozycji ascendentu), symbol z prawej (descendent), symbol na dole (Immum Coeli), symbol u góry (Medium Coeli), odpowiadając kolejno na pytania: CO, DOKĄD, JAK, DLACZEGO.

Ten sam system można też stosować podczas interpretacji symboli sabiańskich ważnych punktów w horoskopie urodzeniowym (i nie tylko). Spis wszystkich ważnych sekwencji sabiańskich w osobistym horoskopie urodzeniowym sporządzam – w ramach promocji – za darmo dla osób, które kupują u mnie książkę Lyndy Hill „Symbole Sabiańskie: wyrocznia”. (Poza spisem symboli wg Dane’a Rudhyara dołączam też spis sekwencji symboli wg systemu Lyndy Hill oraz wskazówki, jak można te wszystkie symbole interpretować).

Na blogu Integra będą pojawiać się przykłady tego rodzaju interpretacji (niektóre pochodzić będą z forum sabiańskiego), a pierwszym z nich jest sekwencja 23. stopnia w znakach zmiennych, którym przyporządkowane są następujące symbole sabiańskie:

CO = Ryby 23: Materializujące medium przeprowadzające seans.
DOKĄD = Panna 23: Treser lwów bez lęku wkracza na arenę cyrkową.
JAK = Bliźnięta 23: Trzy świeżo opierzone pisklęta w gnieździe wysoko na drzewie.
DLACZEGO = Strzelec 23: Grupa imigrantów spełniająca wymogi pozwalające na przybycie do nowego kraju.

Z jednej strony, medium materializujące ektoplazmę kojarzy się z uwalnianiem czegoś ze swego wnętrza (urazy, bolesne wspomnienia, przeżycia itp.) z drugiej natomiast z tworzeniem własnej rzeczywistości (nowych przekonań, nowych postaw, a w konsekwencji także nowych doświadczeń i związków). Sugeruje to, że najpierw trzeba coś uwolnić (uświadomić sobie, poczuć , „zobaczyć”), żeby mogło powstać coś nowego, świeżego i zdrowego.

W tej sekwencji symbol Ryby 23 opisuje przede wszystkim stan obecny i jego potencjał (czyli odpowiada na pytanie CO), warto jednak zastanowić się też nad pozostałymi trzema symbolami, które przedstawią całą sytuację w szerszej perspektywie.

DOKĄD zaprowadzić może ta droga, co maksymalnie można na niej osiągnąć: Panna 23: Treser lwów bez lęku wkracza na arenę cyrkową.
JAK ten najwyższy potencjał osiągnąć: Bliźnięta 23: Trzy świeżo opierzone pisklęta w gnieździe wysoko na drzewie.
DLACZEGO ta sytuacja zaistniała, jaki jest jej sens duchowy i znaczenie dla rozwoju: Strzelec 23: Grupa imigrantów spełniająca wymogi pozwalające na przybycie do nowego kraju.

Symbol Panna 23 ma podobne znaczenie do karty Moc, w obu przypadkach lwy symbolizują instynktowną stronę natury człowieka, której nie możemy skutecznie ujarzmić przemocą – na pewno nie na dłuższą metę. Tłumione uczucia tak jak stłumiona (np. lękiem) agresja lwów w końcu znajdzie ujście i wyładowana zostanie na najbliższym otoczeniu lub na sobie samym (psychosomatyka).

Ujarzmianie swoich lwów („demonów”) trzeba więc zacząć od zaakceptowania ich istnienia, poznania, zbadania ich przyczyn, aby później przejść do zaspokojenia ich „głodu”, czyli potrzeb, które zostały przez nas wyparte – pamiętając, żeby głód ten zaspokajać odtąd zdrowym pożywieniem.

W obu symbolach (Panna 23 i karta Moc) lew zostaje „wypuszczony” na wolność, co z pewnością wymaga odwagi (czasem nie ma się wielkiego wyboru, kiedy same się wyrywają, próbując się wyzwolić). Wypuszczony lew nie ucieka jednak, ale zostaje przy swoim treserze – wzajemnie mają sobie coś do zaoferowania: razem mogą osiągnąć harmonię – połączyć siłę z łagodnością.
Symbole Ryby 23 (materializujące medium) i Panna 23 (treser lwów) to, jak widać, kolejne etapy jednego procesu: zmaterializowana w symbolu Ryby 23 ektoplazma (stłumione Ja, „demony”, jungowski cień), na ma początku bliżej nieokreśloną postać, jednak stopniowo nabiera kształtów i staje się wypuszczonymi z klatki lwami z symbolu Panna 23. Medium w symbolu Ryby 23 to osoba nieświadoma, bezwolna, kierowana podświadomymi impulsami, nad którymi nie panuje, jednak w symbolu Panna 23 staje się treserem – zaczyna rozumieć, że ze swoimi lwami może się porozumieć i zapanować nad nimi.

Po ujarzmieniu własnych lwów łatwiej przychodzi tworzenie relacji – można pozostać sobą i pozwolić drugiej osobie na pełne wyrażanie siebie, a jednocześnie nie ranić się wzajemnie. Być może nie jest to łatwe, ale na pewno warto próbować.

Oczywiście, wymaga to czasu, na co wskazuje symbol Bliźnięta 23 (JAK), ale symbol ten zwraca też uwagę na potrzebę cofnięcia się do okresu dzieciństwa – wtedy właśnie uczymy się tworzyć relacje z innymi, obserwując swoje najbliższe otoczenie i (często bezwiednie) je naśladując. Warto zastanowić się nad otrzymanymi wzorcami i znaleźć w sobie ich (często zakamuflowane, bo wypierane) manifestacje. Warto zacząć od przyjrzenia się związkowi swoich rodziców. Często trzeba odwagi i szczerości, żeby zrobić to naprawdę uczciwie, bez idealizowania (to chyba najczęstsza przeszkoda w wyraźnym ujrzeniu tej relacji, bo wynika z głęboko zakorzenionego przekonania: „czcij ojca swego i matkę swoją”, które, w skrajnych przypadkach, każe nawet dziecku-ofierze chronić rodzica-oprawcę – pisze o tym np. Alice Miller). Przy symbolu Bliźnięta 23 warto też przyjrzeć się swoim relacjom z rodzeństwem, szczególnie w dzieciństwie.

Innym znaczeniem tego symbolu (szczególnie w pozycji JAK) jest też potrzeba zintegrowania potrzeb swego ciała, umysłu i ducha (są one reprezentowane przez trzy pisklęta), co umożliwi samodzielny lot we właściwym czasie.

Z kolei symbol w pozycji DLACZEGO – Strzelec 23: Grupa imigrantów spełniająca wymogi pozwalające na przybycie do nowego kraju, dość wyraźnie łączy się z poprzednim (Bliźnięta 23: Trzy świeżo opierzone pisklęta w gnieździe wysoko na drzewie). Dotyczy wyjścia poza pewne granice (ograniczenia – np. ograniczenia narzucone sobie, ograniczenia wynikające z systemu rodzinnego, kulturowego itp.). Trzeba najpierw „spełnić wymogi”, czyli przejść „okres przygotowawczy”, tak jak pisklęta muszą nauczyć się latać, zanim wyfruną z gniazda i staną się samodzielne, imigranci muszą nauczyć się języka i poznać kulturę nowego kraju, w którym zamierzają zamieszkać, ale także muszą pożegnać się ze swoją przeszłością, żeby „starego kraju” nie „przemycić” do swej nowej przestrzeni życiowej. Tak naprawdę nie chodzi przecież o nowe miejsce w świecie, ale o wypracowanie nowej przestrzeni w sobie. W tym kontekście symbol Strzelec 23 kojarzy mi się z obrazem na karcie VI mieczy w talii Rider-Waite’a.

Zatem, być może, celem etapu, do którego odnosi się ta sekwencja symboli, jest właśnie przekroczenie jakichś ograniczeń i odnalezienie własnej prawdziwej przestrzeni, w której twoje lwy okażą się potężnymi przyjaciółmi, a nie demonami? Po nawiązaniu takiej relacji z samym sobą, tworzenie związków z innymi staje się już zupełnie „inną krainą”. Ta sekwencja mówi o tym, że czasem trzeba zrobić krok w tył (w przeszłość), żeby móc ruszyć do przodu (w przyszłość) i budować swoje życie bez obciążeń.

Zobacz też inne sekwencje sabiańskie – Kliknij


Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: