Za kulisami „Slumdoga” – astrologicznie

6 04 2009

Mogłoby się wydawać, że tegoroczny zdobywca Oscara dla najlepszego filmu – „Slumdog – milioner z ulicy” – jest filmem o charakterystyce jowiszowej, choćby ze względu na wykorzystany w nim temat teleturnieju Milionerzy i związany z nim aspekt „wygranej”. SlumdogSzybkie wzbogacenie się bez żadnego wysiłku to właśnie domena Jowisza, często utożsamianego z sukcesem osiąganym dzięki hazardowi, w którym niepodzielną rolę odgrywa łut szczęścia. Z kolei szerokie horyzonty i rozległa wiedza – kolejne atrybuty Jowisza – stanowią (a przynajmniej powinny stanowić) punkt wyjścia i podstawę dla wygranej w „Milionerach”. Czy właśnie te cechy zapewniły tytułowemu bohaterowi wygraną? Żeby się o tym przekonać, przyjrzyjmy się kilku elementom formy i treści tego filmu.

Film ma wyraźną strukturę warstwową (szkatułkową): wykorzystanie teleturnieju „Milionerzy” stało się pretekstem do opowiedzenia historii życia głównego bohatera, zaś historia jego życia jest pretekstem do ukazania Bombaju i panującej w nim biedy. Zależność tę można przedstawić graficznie w następujący sposób: (Milionerzy [Historia życia Jamala Malika {Bieda Bombaju} ] )

Kolejny zestaw pozorów i pretekstów znajdujemy także w treści filmu. Jamal nie wygrywa teleturnieju dzięki swej wiedzy i szerokim horyzontom – jego wygrana jest wynikiem trudnych, a często traumatycznych doświadczeń zgromadzonych podczas osiemnastoletniego życia. Już sam powód, dla którego Jamal zgłasza się do teleturnieju nie jest typowo jowiszowy – jemu nie chodzi o pieniądze, o popisanie się swoją wiedzą, ani nawet o dreszczyk emocji i dawkę adrenaliny, ale o odnalezienie ukochanej, która jest entuzjastką „Milionerów”, a z którą rozdzielił go los. Zatem siłą napędową Jamala jest miłość, a nie chęć zdobycia pieniędzy i sławy.

A łut szczęścia? Wbrew pozorom, w tym filmie nie ma miejsca na coś takiego. Kiedy Jamal nie znajduje właściwych odpowiedzi wśród swych doświadczeń, podszeptuje mu je nie kapryśna Pani Fortuna, lecz niewzruszone Przeznaczenie, do którego odwołują się twórcy filmu, już na wstępie zadając nam pytanie: „Tylko jedno pytanie dzieli Jamala Malika od wygrania 20 milionów rupii. Jak tego dokonał? A: Oszukiwał B: Ma szczęście C: Jest geniuszem D: To dzieło przeznaczenia”. Odpowiedź otrzymujemy na końcu opowieści, a po jej obejrzeniu nie powinna nas dziwić: „D: To dzieło przeznaczenia”.

Gdy w życiu braci, Jamala i Salima, nadchodzi „czas zbiorów”, każdy z nich dostaje od losu to, na co zasłużył sobie swoim życiem i swoimi wyborami. W karmicznej sprawiedliwości nie ma miejsca na łaskę.

Wyraźnie widać, że choć z pozoru w omawianym tu filmie dominują cechy Jowisza, nie można nie dostrzec rysu charakterystycznego dla innej planety, określanej przez Donnę Cunningham mianem „współwładcy szczęścia i sukcesu” – Saturna. Zarówno w strukturze, jak i w treści Slumdoga nieustannie przenikają się wpływy i cechy obu planet.

Zgodnie ze swą naturą Saturn nie gra pierwszych skrzypiec i nie wysuwa się na pierwszy plan, pozwalając Jowiszowi puszyć się na scenie i udawać najważniejszego z najważniejszych. Jednak bez saturnowej kontroli, struktury i głębi, jowiszowy dreszcz emocji i ułuda nie wywarłyby na nikim większego wrażenia i nie zapadłyby głęboko w pamięć.

W kontekście tego filmu warto przyjrzeć się cechom przypisywanym w astrologii Jowiszowi i Saturnowi. Niektóre z nich przedstawiam poniżej w postaci słów kluczy, wykorzystanych w powyższym tekście:

Jowisz: nagroda bez wysiłku, hazard, oszustwo, łut szczęścia, szerokie horyzonty, rozległa wiedza, popisywanie się, blichtr, sława, szczęśliwy los/fortuna, łaska, powierzchowność, ułuda.

Saturn: bez pracy nie ma kołaczy, struktura, warstwy, trudne doświadczenia życiowe, trauma, niewzruszone przeznaczenie, karmiczna sprawiedliwość, głębia.


Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: