Obrazkowy klucz do Tarota

4 11 2006
Obrazkowy klucz do Tarota - A.E. Waite OBRAZKOWY KLUCZ DO TAROTA
E. A. Waite
Zamów teraz! – Kliknij

STUDIO ASTROPSYCHOLOGII
ISBN 83-7377-093-3
BIAŁYSTOK 2004
WYDANIE I
format A5, 152s.

Przeczytaj opinie innych

Wyraź własną opinię
w komentarzu do tego wpisu

OPIS:

Przełomowa i legendarna już pozycja dotyczaca kart Tarota, napisana przez Arthura Edwarda Waite’a jako komentarz do równie legendarnej, a zarazem najpopularniejszej obecnie talii Tarota, namalowanej według wskazówek Waite’a przez Pamelę Colman Smith. Oszczędny, by nie rzec lapidarny w swej formie tekst pełen jest zaszyfrowanych przez autora symboli i znaczeń, których bezpośrednie ujawnienie stało w sprzecznosci z etyką ówczesnych towarzystw mistycznych, magicznych i okultystycznych, a których odkrywanie rownież dzisiaj może uchylić rąbka Tradycji Tajemnej kryjącej się za zasłoną dywinacji. W swej książce Waite daje Ci klucz do 78 bram Tarota, ale to od Ciebie zależy, kiedy, jak i które z nich otworzysz.

Obrazkowy klucz do Tarota to pozycja, której nie może zabraknąć na półce żadnego tarocisty.

FRAGMENT:

0. GŁUPIEC

Wędrując lekkim krokiem, jakby ziemia i jej pęta nie miały dość mocy, aby go powstrzymać, młody człowiek we wspaniałych szatach przystaje na skraju przepaści wśród wysokich szczytów świata; przygląda się błękitnej oddali przed sobą – raczej przestrzeni nieba niż widokowi w dole. Widać, że zamierza zrobić ochoczy krok, choć w tej chwili jest nieruchomy; jego pies wciąż podskakuje. Krawędź, otwierająca się na głębię nie przeraża go, zupełnie jakby aniołowie czekali na niego, aby go podtrzymać, gdyby tak skoczył ze szczytu. Na jego obliczu maluje się inteligencja i oczekiwanie na spełnienie marzeń. W jednej dłoni trzyma różę, a w drugiej kosztowną laskę, z której nad jego prawym ramieniem zwisa ciekawie haftowana sakwa. Jest księciem z innego świata, podróżującym po tym świecie – wśród porannej chwały i ostrego powietrza. Słońce świecące za nim wie, skąd przybył, dokąd zmierza i jak po wielu dniach wróci inną ścieżką. Jest duchem poszukującym doświadczenia. Wiele symboli Ustanowionych Tajemnic zebranych zostało w tej karcie, która usuwa wszelki poprzedzający ją zamęt.

W swoim Podręczniku Kartomancji Grand Orient zawarł ciekawą sugestię dotyczącą funkcji Głupca Mistycznego jako odrębnej od jego udziału w wyższej dywinacji; jednak praktyczne zastosowanie może wymagać czegoś więcej niż tylko zwykłego talentu. Powinniśmy przyjrzeć się, jak karta ta wykorzystywana jest w zwykłej sztuce przepowiadania przyszłości, co tym, którzy potrafią to zauważyć, posłuży za dowód na to, że pierwotnie Karty Atutowe nie miały swego miejsca w sztuce metafizycznych spekulacji, gdzie karty wykorzystuje się jako pionki i preteksty. Niewiele wiemy jednak o okolicznościach, w których ta sztuka wyrosła. Konwencjonalne interpretacje wskazują, że Głupiec oznacza ciało, życie zmysłowe, a, za sprawą osobliwej satyry, jego dodatkową nazwą był swego czasu Alchemik, oznaczający szaleństwo w swej najbardziej niewrażliwej postaci.

Jeśli interesuje cię tarot, zajrzyj tutaj – Kliknij

Jeśli interesuje cię dywinacja, zajrzyj tutaj – Kliknij

Jeśli interesują cię wyrocznie, zajrzyj tutaj – Kliknij


Działania

Informacja

One response

18 12 2007
Zee

z kartą „głupiec” kojarzy mi się nieodmiennie Mistrz Zen,
pod warunkiem wszakże, że jest autentyczny i całkowicie naturalny

Zee

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: